24.1 C
Skiathos
Πέμπτη, 30 Ιουνίου, 2022

Οι Σκιαθίτες που βρέθηκαν στην “πρεμιέρα” του Συνεδρίου της ΟΝΝΕΔ

Ξεκίνησαν οι εργασίες του Συνεδρίου της ΟΝΝΕΔ με κεντρικό ομιλητή τον πρωθυπουργό και πρόεδρο της Νέας Δημοκρατίας Κυριάκο Μητσοτάκη

Το συνέδριο πραγματοποιείται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας και θα ολοκληρωθεί την Κυριακή 5 Ιουνίου.

Από την Σκιάθο βρίσκονται ο Δημοτικός Σύμβουλος κ. Μανώλης Πασχάλης, ο Θοδωρής Τζούμας και τα αδέρφια Σταμάτης & Νίκος Σταμέλος

Ο Θοδωρής Τζούμας ο οποίος δήλωσε “Στην έναρξη του 13ου Τακτικού Συνεδρίου της ΟΝΝΕΔ με θέμα «Ελλάδα 2030», με χαρά και τιμή να βρίσκομαι ανάμεσα στους 2.093 συνέδρους, που αναδείχθηκαν από τα 82.757 μέλη της. “
Ο Δημοτικός Σύμβουλος κ. Μανώλης Πασχάλης με τον Πρωθυπουργό Κυριάκλο Μητσοτάκη

 

Το Σάββατο και την Κυριακή οι 2.393 σύνεδροι που αναδείχθηκαν από 82.757 μέλη θα έχουν την ευκαιρία να τοποθετηθούν πάνω σε επίκαιρες θεματικές ενότητες.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΟΝΝΕΔ, το Συνέδριο θα τιμήσουν με την παρουσία τους εκπρόσωποι από αρκετές ευρωπαϊκές και διεθνείς οργανώσεις νεολαίας, που διατηρούν στενούς δεσμούς φιλίας και συνεργασίας με την ΟΝΝΕΔ, όπως ο πρόεδρος της IYDU Michael Dust, η πρόεδρος του YEPP Lidia Pereira και εκπρόσωποι Οργανώσεων που ανήκουν στη Νεολαία του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος από την Ουκρανία, την Κύπρο, το Βέλγιο, τη Φινλανδία, την Κροατία, την Ιρλανδία και την Αυστρία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Συνεδρίου της ΟΝΝΕΔ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3 ΙΟΥΝΙΟΥ

16∶45 Έναρξη εργασιών Συνεδρίου, Εγκρίσεις Κανονισμών

16∶50 Ομιλία Προέδρου Οργανωτικής Επιτροπής Συνεδρίου, Κώστα Τσιαγκλιώτη

Ομιλία Β’ Γραμματέα Κεντρικής Επιτροπής ΟΝΝΕΔ, Γιάννη Αναστασόπουλου

17∶00 Ομιλία Γραμματέα Κεντρικής Επιτροπής ΟΝΝΕΔ, Νίκου Σιαδήμα

17∶05 Ομιλία Αντιπροέδρου ΟΝΝΕΔ, Κώστα Μαμουλή

17∶10 Ομιλία Γενικής Γραμματέως MD (Ουκρανία), Iryna Shatohina

17∶15 Ομιλία Γραμματέα Οργανωτικού ΟΝΝΕΔ, Ορφέα Γεωργίου

17:20 Ομιλία Γραμματέα Πολιτικής Επιτροπής Νέας Δημοκρατίας και Προέδρου ΟΝΝΕΔ, Παύλου Μαρινάκη

17:30 Ομιλία Πρωθυπουργού και Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας, Κυριάκου Μητσοτάκη

19∶00 Λήξη εργασιών της πρώτης ημέρας του Συνεδρίου

ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΙΟΥΝΙΟΥ

10∶00 Ομιλίες μελών του απερχόμενου Εκτελεστικού Γραφείου

10:45 Ομιλία Αντιπροέδρου του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος, πρώην Προέδρου της Βουλής των Ελλήνων, πρώην προέδρου ΝΔ και ΟΝΝΕΔ,

Ευάγγελου Μεϊμαράκη

11∶00 Χαιρετισμοί εκπροσώπων Διεθνών Οργανώσεων Νεολαίας

– Michael Dust, Πρόεδρος IYDU, Παγκόσμια Ένωση Κεντροδεξιών Νεολαιών – Lidia Pereira, Πρόεδρος YEPP – Γεώργιος Χατζηγεωργίου, Πρόεδρος ΝΕΔΗΣΥ, Κύπρος

– Kevin Mass, Πρόεδρος Jong CD&V, Βέλγιο

– Heidi Hanhela, Αντιπρόεδρος KNL, Φινλανδία

– Tea Jerkovic, Γραμματέας Διεθνών Σχέσεων MHDZ, Κροατία

– Paula Campbell, τέως Γραμματέας Διεθνών Σχέσεων YFG, Ιρλανδία

– Julia Heinrich, Μέλος Γραμματείας Διεθνών Σχέσεων OVP, Αυστρία

– Βασίλης Καρύδας-Υφαντής, Project Manager της Αντιπροσωπείας του Ιδρύματος Konrad Adenauer για την Ελλάδα και την Κύπρο

11:30 Χαιρετισμοί εκπροσώπων Νεολαιών Κοινοβουλευτικών Κομμάτων

11:45 Ομιλία Γενικού Διευθυντή Νέας Δημοκρατίας και Προέδρου ΕΒΕΑ, Γιάννη Μπρατάκου

11:55 Ομιλία Γραμματέα Οργανωτικού Νέας Δημοκρατίας, Στέλιου Κονταδάκη

12:00-14:00 Ομιλίες Συνέδρων για τη θεματική ενότητα: «Ισότητα για όλους: Κοινωνική αλληλεγγύη, εθελοντισμός και προστασία των δικαιωμάτων»

14:00-16:00 Ομιλίες Συνέδρων για τη θεματική ενότητα: «Start-ups, καινοτομία και νέα επαγγέλματα στην ψηφιακή εποχή»

16:00-18:00 Ομιλίες Συνέδρων για τη θεματική ενότητα: «Σχολείο και Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα του 2030»

18:00-20:00 Ομιλίες Συνέδρων για τη θεματική ενότητα: «Πράσινη ανάπτυξη και μετάβαση: Το κλειδί για την 4η Βιομηχανική Επανάσταση»

20∶00 Λήξη εργασιών της δεύτερης ημέρας του Συνεδρίου

ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΙΟΥΝΙΟΥ

10∶30 Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

11∶00 – 13∶00 Χαιρετισμοί πρώην Προέδρων ΟΝΝΕΔ & Ομιλίες Συνέδρων για τη θεματική ενότητα: «48 Χρόνια στην πρωτοπορία: Από την αφετηρία ως την ΟΝΝΕΔ του 2030»

16∶00 Λήξη εργασιών 13ου Τακτικού Συνεδρίου

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΛΟΓΙΚΩΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3 ΙΟΥΝΙΟΥ

Υποβολή υποψηφιοτήτων για Πρόεδρο ΟΝΝΕΔ, Μέλη της Κεντρικής Επιτροπής της ΟΝΝΕΔ και Εκπροσώπους της ΟΝΝΕΔ στην Πολιτική Επιτροπή της Νέας Δημοκρατίας 12∶00 – 16∶00

ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΙΟΥΝΙΟΥ

Ψηφοφορία για εκλογή Προέδρου ΟΝΝΕΔ, Κεντρικής Επιτροπής και εκπροσώπων της ΟΝΝΕΔ στην Πολιτική Επιτροπή της Νέας Δημοκρατίας.

ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΙΟΥΝΙΟΥ

Ψηφοφορία για εκλογή Προέδρου ΟΝΝΕΔ, Κεντρικής Επιτροπής και εκπροσώπων της ΟΝΝΕΔ στην Πολιτική Επιτροπή της Νέας Δημοκρατίας