SKIATHOS Ο καιρός σήμερα

Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου: Τον ύμνο της Γερμανίας τραγούδησε η Ελληνίδα Λ. Θεοδοσίου

2018-08-09 22:43:58
Τη Δευτέρα η τελετή έναρξης του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου δεν έγινε ως συνήθως μέσα στο στάδιο αλλά εκτός σταδίου σε κεντρική πλατεία της πόλης του Βερολίνου. Το γεγονός παρακολούθησαν χιλιάδες κόσμου και τον εθνικό ύμνο της Γερμανίας τραγούδησε η Ελληνικής καταγωγής Λένα Θεοδοσίου. Στους αγώνες μετέχουν 50 χώρες με 1500 αθλητές. Μεταξύ αυτών η Ελλάδα με 39 αθλητές.
Χθες Τετάρτη μεγάλος νικητής στο μήκος ανδρών ήταν ο Έλληνας πρωταθλητής Μιλτιάδης Τεντογλου με επίδοση 8,25 μέτρα, χαρίζοντας στην Ελλάδα το πρώτο της χρυσό μετάλλιο.
(Ελπίζουμε σε δύο - τρία μετάλλια ακόμη).
Το εκπληκτικό ήταν ότι στο τελευταίο άλμα του Τεντογλου, όπου είχε ήδη κριθεί ότι αυτός ήταν ο νικητής έγινε υπό την μουσική του Ζορμπά με 40.000 θεατές να χτυπούν ρυθμικά παλαμάκια συνοδεύοντας τον πασίγνωστο σκοπό του Μίκη Θεοδωράκη.