SKIATHOS Ο καιρός σήμερα

ΠΗΡΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΤΗΣ ΕΠΣΘ | γράφει ο Γιάννης Μαρούγκας |

2016-12-08 14:47:55
Τα εισιτήρια τους για τα ημιτελικά του κυπέλλου της ΕΠΣΘ τσέκαραν Σαρακηνός,Πύρασος και Γ.Σ Αλμυρού ενώ η τετράδα θα ολοκληρωθεί την επόμενη Τετάρτη(14/12) στο Ε.Α.Κ του Βόλου με το παιχνίδι Θησέας-Πρωτεσίλαος. Στο γήπεδο της Σούρπης,ο Πύρασος είχε ένα εύκολο απόγευμα με αντίπαλο τον τοπικό Αίαντα, παίρνοντας την πρόκριση με το εμφατικό 0-4.Οι φιλοξενούμενη είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Σφάκα που με 2 γκολ και μια ασίστ, εξελίχθηκε στον πρωταγωνιστή της αναμέτρησης. Την νίκη-πρόκριση με ανατροπή πήρε ο Σαρακηνός απέναντι στον Άρη Μελισσατίκων στο Ε.Α.Κ του Βόλου με σκορ 3-2.Η ομάδα του Γ.Φασουράκη αν και βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ,βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά, πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου.Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετα από 7 συνεχόμενες νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Τέλος,σε ένα μάτς ακατάλληλο για καρδιακούς,στο γήπεδο του Αερινού ο Γ.Σ Αλμυρού πήρε την πρόκριση στην παράταση με αντίπαλο την Ακρόπολη με σκορ 3-4(κ.α 3-3).Οι γηπεδούχοι,που έχουν τρομερά παράπονα από την διατησία,κοίταξαν στα μάτια τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος,πήγαν το μάτς στην παράταση με το τέρμα του Μόσιου στο 87’ αλλά εκεί ο Γ.Σ Αλμυρού με γκόλ του Κοντοβά στο 110’ πήρε την πρόκριση.   ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ «16» ΑΙΑΝΤΑΣ ΣΟΥΡΠΗΣ-ΠΥΡΑΣΟΣ 0-4 (Κοτζαθανάσης 35’,Σφάκας 50’,60,Μαλισσόβας 55’) ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ-ΑΡΗΣ ΜΕΛΙΣΣΑΤΙΚΩΝ 3-2 (Σαμαράς 44’,89’93’-Γκίνης 30’,Μερμίγγης 70’) ΑΚΡΟΠΟΛΗ-Γ.Σ ΑΛΜΥΡΟΥ 3-4παρ(3-3 κ.α) (Πασσίας 41’,Τσουκάλης 58’,Μόσιος 87’-Κοντοβάς 53’66’110’, Κωτσαρίδης 83’) ΘΗΣΕΑΣ-ΠΡΩΤΕΣΙΛΑΟΣ 14/12