SKIATHOS Ο καιρός σήμερα

Από το Κουρί μέχρι τη Στοκχόλμη

Ετρεξαν οι δρομείς του ΣΔΥΒ κατακτώντας πληθώρα μεταλλίων και διακρίσεων Μαζική ήταν η συμμετοχή των δρομέων του ΣΔΥΒ σε ακόμη έναν αγώνα «εντός έδρας». Συγκεκριμένα, 43 συμμετοχές, 24 στα 10 χιλιόμετρα και 19 στα 5χλμ είχε ο ΣΔΥ Βόλου το απόγευμα του 2024-06-06 07:32:43

Οι διακρίσεις πολλαπλές, μάλιστα στα 5 χιλιόμετρα έγινε «κατάληψη» στο βάθρο των τριών νικητών γενικής κατάταξης, με τους Κώστα Νύκτα και Κώστα Σκοτίδη να τερματίζουν μαζί στην 1η θέση, και με τον Απόστολο Κουτσουμπέ να ακολουθεί 3ος.

Τη 2η θέση στα 10χλμ κατέλαβε ο Νίκος Σιδηρόπουλος, την 3η στα 5χλμ η Ευδοξία Μπάρδα. Στις κατηγορίες τους στα 10 χιλιόμετρα, την 1η θέση πήραν οι Στέφανος Μουρογιάννης, Μιχάλης Άκερμαν, τη 2η θέση οι Δημήτρης Κουρτίδης, Χρήστος Αλεξανδρίδης, Κάλλη Σαράφη, και την 3η οι Τρύφωνας Καραμανλής, Μαρία Παπαδήμα, Τζώρτζια Ιωάννου, Μαριτίνη Ζιζάνη.

Στο εξωτερικό

Εκτός από το Κουρί, το Σάββατο πρώτη μέρα του Ιουνίου οι αθλητές του ΣΔΥΒ έτρεξαν και σε άλλους αγώνες. Οι διεθνείς Μαραθώνιοι της Ευρώπης για το πρώτο μισό του έτους ολοκληρώθηκαν με τον Stockholm Marathon που έγινε το πρωί της 1/6 στη Σουηδική πρωτεύουσα. Ο Απόστολος Κοσμάς τερμάτισε σε 4 ώρες 39:44 την απόσταση των 42.195 μέτρων. Επίσης έτρεξε και στον πρωτότυπο αγώνα Sprint 100 μέτρων όπου σημείωσε χρόνο 15’’33.

Η Πανγυθειάδα 2024 έγινε στο Γύθειο της Λακωνίας το απόγευμα του Σαββάτου σε διαδρομή 5 χιλιομέτρων, με τον Γιάννη Σκάλκο να τερματίζει 39ος με 29:19.

Στην Αλεξανδρούπολη πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο το Διεθνές μήτινγκ Συνθέτων και Ατομικών αγωνισμάτων για Μάστερς αθλητές και αθλήτριες στίβου, με τη συμμετοχή αθλητών από Ελλάδα, Βουλγαρία και Ρουμανία.

Τα χρυσά στα 100 και στα 200 μέτρα κατέκτησε ο Στράτος Συμεωνίδης την πρώτη μέρα (15’’04, 32’’19), και επανέλαβε την επιτυχία το πρωί της Κυριακής και στα 400 μέτρα (76’’89), πάντα στην κατηγορία M70.

Η δράση συνεχίστηκε την Κυριακή 2/6. Στο 4οKarya Olympus Trail 2024 στην Καρυά Ολύμπου, την 5η θέση κατέλαβε ο Γιάννης Αργύρης με 2:52:46 στην κύρια απόσταση των 25 χιλιομέτρων. 28ος ακολούθησε ο Γιώργος Φασούλας με 3:43:02, 44ος και 2ος στην κατηγορία ο Ζήνωνας Λουλούδης με 4:13:00, 6η στις γυναίκες η Λίνα Παπακυριαζή με 5:52:05.

Την 8η θέση κατέλαβε ο Γιώργος Κασιάρας με 1:36:43 στον παράλληλο αγώνα Tintata Trail 13km, την 42η ο Χαράλαμπος Ταγαράς με 2:08:45, την 68η ο Γιάννης Μυλωνάς με 2:27:06.

Στο Karya Mini Trail 5km ο Νίκος Βαούτης ανέβηκε στο βάθρο της γενικής κατάταξης με τη 2η θέση (34:06), ενώ ο Γιάννης Βαούτης ήταν 9ος με 44:59.

Στην Κερασιά Κοζάνης έγινε ο 10ος Αγώνας Δρόμου Προφήτη Ηλία απόστασης 9.100 μέτρων. Ο Γιάννης Ζήσης τερμάτισε 1ος στην κατηγορία και 19ος συνολικά με 43:46. Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης ακολούθησε σε 56:38.