SKIATHOS Ο καιρός σήμερα

Ντου από την κερκίδα και «ξύλο» στο «Βασδέκειο»

2022-03-28 12:26:59
Πρωτοφανή σκηνικά για τα δεδομένα του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣΘ σημειώθηκαν το πρωί της Κυριακής (27/3) στο Αθλητικό Κέντρο «Ολγα Βασδέκη», όπου η αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική των playoffs της Β’ Κατηγορίας ανάμεσα σε Πανιώνιο και Ανθιμο Γαζή διεκόπη λόγω επεισοδίων στο 65ο λεπτό. Οπως καταγγέλλουν στον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ οι άνθρωποι των φιλοξενούμενων, τέσσερις θεατές του παιχνιδιού, αφού πήδηξαν τα κιγκλιδώματα, επιτέθηκαν στον τερματοφύλακα του Ανθιμου, Λεωνίδα Γκούρη, την ώρα που το παιχνίδι ήταν σε εξέλιξη και με το σκορ στο 2-1 υπέρ του Πανιωνίου. Ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων δέχθηκε χτυπήματα στο κεφάλι, ενώ και ο συμπαίκτης του, Βασίλης Ντάκης, που ήταν αναπληρωματικός και έσπευσε από τον πάγκο να ηρεμήσει τα πνεύματα, δέχθηκε κι εκείνος χτυπήματα με μπουνιές και κλοτσιές. Αμφότεροι οι ποδοσφαιριστές μεταφέρθηκαν στο Νοσοκομείο Βόλου, για να τους παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες, με τη διάγνωση των γιατρών να είναι εκδορές και κακώσεις σε κεφάλι και αυχένα. Οι διοικούντες της ομάδας των Μηλεών αναρωτιούνται πώς είναι δυνατόν να μη διακόπτεται ο αγώνας με τον τραυματισμό δύο παικτών και να διατάσσει ο διαιτητής να ξαναρχίσει το ματς μία ώρα μετά. Στο φύλλο αγώνος καταγράφεται και η ένσταση του Ανθιμου Γαζή ότι, ενώ οι διαιτητές ήταν στον αγωνιστικό χώρο για άλλα δέκα λεπτά μετά τα επεισόδια, δεν έδωσαν κόκκινη κάρτα στον Γκουρή, παρά πήγαν στο γραφείο τους και μετά από μία ώρα αποφάσισαν να δώσουν κόκκινη στον Γκούρη, τη στιγμή που αυτός ήταν ήδη στο Νοσοκομείο. Επίσης, στο φύλλο αγώνος αναφέρεται και η άρνηση των φιλοξενούμενων να αγωνιστούν μία ώρα μετά τη διακοπή με εκκένωση των κερκίδων. Να σημειωθεί ότι κόκκινη είχε δεχθεί στο ημίχρονο για διαμαρτυρία στον έναν από τους δύο βοηθούς ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας του Ανθιμου Γαζή, Μπουτσόλης Χρήστος. Για την τύχη του αγώνα θα αποφασίσει η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣΘ, που θα συνεδριάσει την Τρίτη (29/3), εξετάζοντας αρχικά το φύλλο αγώνα, ενώ θα πρέπει να γίνει νέα συνεδρίαση, για να κληθούν τα δύο σωματεία σε απολογία. Ι.Ζ.