Η Εθνική ομάδα έχει αποχαιρετίσει το όνειρο της πρόκρισης στα τελικά του Euro 2020, αλλά θέλει να σταθεί με αξιοπρέπεια στο Ολίμπικο κόντρα στην Ιταλία (21:45, OPEN)- Δοκιμές από τον Φαν’τ Σιπ εν όψει προκριματικών Μουντιάλ 2022

Για την Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου ο προκριματικός όμιλος του Euro 2020 εξελίχθηκε σε εφιάλτη παρόλο που ξεκινήσαμε ιδανικά (νίκη στο Λιχτενστάιν, ισοπαλία στη Βοσνία), η πρόκριση στα τελικά έχει χαθεί προ πολλού .

Η εντός έδρας ήττα από την Αρμενία, η ήττα στη Φινλανδία και η εντός έδρας ισοπαλία με το Λιχτενστάιν έβαλαν οριστική ταφόπλακα στα όνειρα μας, με την εθνική από τον περασμένο Αύγουστο να έχει στον πάγκο τον Ολλανδό Τζον Φαν’τ Σιπ (είχε την ευθύνη στα δύο τελευταία ματς) και πλέον να ξεκινά την προσπάθεια ανασυγκρότησης εν όψει των προκριματικών του Παγκοσμίο Κυπέλλου 2022 (θα ξεκινήσουν τον ερχόμενο Σεπτέμβριο).

Κι η αρχή γίνεται σήμερα στο Ολίμπικο της Ρώμης, εκεί όπου οι Ιταλοί έχουν στήσει το δικό τους πάρτι για να πανηγυρίσουν την πρόκριση τους στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (μετά το κάζο του αποκλεισμού από το Μουντιάλ 2022) έχοντας 6 νίκες σε ισάριθμα ματς.

Μια απ’ αυτές ήταν στο ΟΑΚΑ τον περασμένο Ιούνιο όταν η «Σκουάντρα Ατζούρα» πέρασε δια περιπάτου με 0-3 (κι εκείνο το ματς ήταν η αρχή του δικού μας τέλους).

Ο Φαν’τ Σιπ αποδεχόμενος τον αποκλεισμό επέλεξε να ξεκινήσει τις δοκιμές από σήμερα, αφήνοντας έξω πρωτοκλασσάτα ονόματα όπως οι Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μήτρογλου, Τοροσίδης, με τους τρεις πρώτους να έχουν ελπίδες επιστροφής, αλλά τον Ολλανδό να μη σταματά τις εκπλήξεις στις κλήσεις.

Αναλυτικά η ενδεκάδα της Εθνικής: Πασχαλάκης, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σιόβας, Σταφυλίδης, Μπουχαλάκης, Ζέκα, Κουρμπέλης, Μπακασέτας, Λημνιός, Κουλούρης.

Η ενδεκάδα της Ιταλίας: Ντοναρούμα, Ντ’ Αμπρόζιο, Μπονούτσι, Ατσέρμπι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι, Ινισίνε, Ιμόμπιλε, Κιέζα.

Το πρόγραμμα της σημερινής 7ης αγωνιστικής
Βοσνία-Φινλανδία (19:00)
Λιχτενστάιν-Αρμενία (21:45)
Ιταλία-Ελλάδα (21:45)

Η βαθμολογία

1.Ιταλία 18 (18-3)
2.Φινλανδία 12 (8-4)
3.Αρμενία 9 (12-11)
4.Βοσνία 7 (12-11)
5.Ελλάδα 5 (7-10)
6.Λιχτενστάιν 1 (1-19)

Το υπόλοιπο πρόγραμμα
8η αγωνιστική
15 Οκτωβρίου
Φινλανδία – Αρμενία
Λιχτενστάιν – Ιταλία
Ελλάδα – Βοσνία

9η αγωνιστική
15 Νοεμβρίου
Φινλανδία – Λιχτενστάιν
Αρμενία – Ελλάδα
Βοσνία – Ιταλία

10η αγωνιστική
18 Νοεμβρίου
Λιχτενστάιν – Βοσνία
Ιταλία – Αρμενία
Ελλάδα – Φινλανδία